A jeges kávé desszert, vagy ital?
Az attól függ, hogyan készítjük: fagyival, vagy jéggel. Mindkét változat nagyon finom, hazánkban mégis a fagyis változat az elterjedtebb. Lássuk, mi a különbség, és hogyan készíthetjük el házilag!
a) Fagyival
Ezt a változatot inkább kávés fagyikehelynek kellene hívni, hiszen alapja nem a jég, hanem egy gombóc vanília (esetleg tejszín, madártej vagy csokoládé) fagyi.
Elkészítés: főzzünk egy erős eszpresszót hagyományos módon, ízesítsük kevés cukorral, majd hagyjuk kihűlni. Ezután egy szép üvegpohárba kanalazzunk egy gombóc fagylaltot, öntsük rá a kihűlt kávét, öntsük fel hideg tejjel. Tejszínhabbal, kakaóporral, őrölt fahéjjal vagy kávészemekkel is díszíthetjük.
b) Jéggel
Az igazi jeges kávé alapja a jég! Lehet egész jégkocka, vagy tört jég, akár jégkása is. Elkészítési módja jóval egyszerűbb: egy üvegpohárban jégkockákra, vagy a tört jégre öntjük a frissen főzött eszpresszót, ami azonnal lehűl, majd felöntjük hideg tejjel.
Néhány alapszabályt azonban érdemes betartani mindkét elkészítési módnál:
1. tipp: a hirtelen lehűtött kávé veszít az aromájából. Ezért ajánlott kevés cukorral édesíteni, hogy korrigáljuk a keserű ízt, még akkor is, ha egyébként melegen cukor nélkül fogyasztjuk a kávénkat.
2. tipp: a hideg kávéban nehezen oldódik el a cukor, így még forrón, a jégre/fagyira öntés előtt tegyük bele.
3. tipp: ha tejszínhabbal díszítjük, kerüljük a növényi alapú, olcsó tejszínhabokat, és csak igazi tejszínt használjunk. Nincs annál ugyanis kiábrándítóbb, mint amikor egy jól elkészített kávéban csomósra összeugrik a tejszínhab és elrondítja a látványt, így az élvezeti értékét is nagyban csökkenti.
+1 tipp: ne tartsd meg magadnak, készíts egyet a szerettednek is. Társaságban még a jeges kávé is jobb 🙂
Kellékek:
– jó minőségű kávé
– magas falú üvegpohár
– jégkockák
– szívószálak.